Antyfeminizm? Nie wiem, jak to nazwać…

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Po połknięciu książek, które zabrałem ze sobą na wioskę, cierpiałem na brak obiektu do przeczytania. Postanowiłem więc pomyszkować po regałach w poszukiwaniu pozycji, które kiedyś zwiozłem do rodziców. Wybór padł na pierwszy tom Trylogii MillenniumMężczyźni którzy nienawidzą kobiet.

Nasłuchałem i naczytałem się wiele dobrego, pochlebnego i wdupołazowego o Trylogii. Przez te kilka lat jednak nie ruszyłem jej. Dlaczego? Czyżby odstraszyły mnie gabaryty? Nie wiem. Tak czy ptak, zacząłem czytać. Wbrew opiniom, początek nie zraził mnie. Miał być przydługi, przyciężki i przynudny. Wręcz przeciwnie – zaciekawił mnie i wciągnął. Ale potem niewiele się zmieniło.

Historia traktuje o Mikaelu Blomkviście, wydawcy czasopisma Millennium, który zostaje skazany za zniesławienie. W tym samym czasie otrzymuje od właściciela potężnego przedsiębiorstwa, Henrika Vangera, zlecenie napisania kroniki rodzinnej, oraz przy tej okazji rozwikłania zagadki zaginięcia jego bratanicy. Do pomocy dostaje genialną hakerką i researcherkę – Lisbeth Salander. Pozornie łatwe zadanie okazuje się szukaniem igły w stogu siana, a ostatecznie walką o przetrwanie.

Szczerze – nie rozumiem zachwytów. Fakt, jest to dobrze napisany kryminał, w którym jednak przez trzy czwarte objętości prawie nic się nie dzieje. Autorowi trzeba oddać jednak to, że o nudnych zdarzeniach pisze w sposób, który jest niesamowicie ciekawy. Ale fabularnie nie jest to ani coś wyjątkowego, ani oszałamiającego.

Postacie są wyraziste, dokładnie rozrysowane, i bardzo często czytelnik staje się uczestnikiem ich rozterek – to podobało mi się naprawdę bardzo. Zwłaszcza wewnętrzne przemiany niektórych bohaterów, którzy, wydawałoby się, przez cały czas trwania powieści pozostaną betonami.

Reasumując, pozycję oczywiście polecam miłośnikom kryminałów, ale nie jako coś obowiązkowego. Ot, po prostu, kolejna, dobrze napisana pozycja.
Oby kolejny tom był pierdyliard razy lepszy – bo być może ocena dotyczy całości, a nie poszczególnych tomów.

Share This:

No Comments

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.