Twórcze gnicie

Dziś krótko, bo mi się nie chce pisać, a jaram się jak… wiadomo kto i wiadomo gdzie.

Znów siedzę na L4 w domu. Chyba po poprzednim choróbsku nie wydobrzałem do końca, i mnie dobiło. I jakoś nie zanosi się na powrót do pracy, bo o ile do wczoraj było lepiej, tak dziś, po zakończeniu antybiotykoterapii, jest gorzej.

Ale żeby nie było, że tylko leżę i gniję, no i jeszcze gram w Potyczki Taktyczne, to stwierdziłem, że sobie poprogramuję. Bo kiedy mam to robić, jak nie na zwolnieniu lekarskim.

Żeby jednak znów nie tworzyć nie wiadomo jak wybujałych projektów, postawiłem na mini-klon-mini-gierki. Taquin – inaczej piętnastka, albo przesuwanka. Tylko mój klon jest w wersji 3×3.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/15-puzzle.svg/220px-15-puzzle.svg.png

Obrazek gry taquin z wikipedii.

Zacząłem wczoraj, skończyłem dzisiaj.

Nie jest to może arcydzieło sztuki na poziomie światowym, ale znowuż ja nie jestem szpeniem w tej kwestii. Niemniej jednak gra działa, nawet da się wygrać (co sześć godzin temu stało pod znakiem zapytania, o czym niżej), a do ponownego rozpoczęcia nie trzeba odświeżać strony / wyłączać i włączać ponownie, tylko pojawia się zgrabny przycisk [RESTART].

Co do tego niewygrywania, początkowo chciałem ustawiać klocki losowo na miejscach (bo ej, łatwiej), ale potem się okazało, o czym nie wiedziałem i w swojej matematycznej ignorancji nie pomyślałem, że z pewnych układów początkowych nie można gry rozwiązać – co w początkach istnienia oryginalnej gry doprowadziło trochę osób do białej gorączki, o czym można przeczytać np. na stronie gry na wikipedii, albo TUTAJ, gdzie podane są matematyczne dowody tego stanu rzeczy.

Na koniec napiszę jeszcze tak: gra się szybko i bezboleśnie, bo nie ma dźwięków mogących uszkodzić słuch. Może to się zmieni w przyszłości, ale póki co udostępniam grę taką, jaka jest (jak koń będzie ta gra, jak ją ktoś zobaczy).

Aha, no i jeszcze miejsce, w którym możecie w nią zagrać:

TUTAJ KLIKNIJ A ZAGRASZ

Share This:

No Comments

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.