Zachować równowagę

Generalnie nie popieram przemocy wobec najmłodszych, ale, jakkolwiek brzydko to nie brzmi, wychowanie dzieci ma wiele wspólnego z tresurą zwierząt.

Dzieciom należy pokazywać co można, a czego nie wolno, jednak niektóre (a wręcz stosunkowo sporo) i tak będą badać granice, do których mogą się posunąć. Gdy słowa, miękkie, a później twarde i stanowcze, nie przynoszą rezultatu, trzeba wprowadzić inny rodzaj środków przekazu.

Uprzedzając komentarze w stylu „nie masz dzieci, więc się nie wypowiadaj”: owszem, nie mam dzieci, i póki co nie zamierzam ich mieć. Między innymi dlatego, że nie wiem, czy byłbym dobrym rodzicem. Czy podołałbym wyzwaniu.

Ale kiedyś sam byłem dzieckiem, i ciągle pamiętam jak rodzice wychowywali mnie, jak wychowywali moje rodzeństwo, i jak byli wychowywani moi rówieśnicy. Mimo że, jako dzieciak, nie zgadzałem się ze stosowaniem pasa przez rodziców, z perspektywy czasu doceniam to, że był on stosowany w ostateczności.

Czyli wtedy, gdy byłem cholernie nieposłusznym gnojkiem i wyprowadzałem swoich rodziców z równowagi.

Gdy próbowałem ich terroryzować i agresywnie domagałem się niezasłużonych gratyfikacji.

MAMO JA CHCĘ PŁATKI Z MLEKIEM I GÓWNO MNIE OBCHODZI, ŻE JEST PRAWIE NOC

I oczywiście darcie mordy wniebogłosy, żeby biedna matka wiedziała, że ja NAPRAWDĘ KURWA CHCĘ te płatki…

Pies czy kot też czasami musi dostać po dupie, z różną częstotliwością, bo cały czas będzie próbował przekroczyć granice.

Pamiętam (i widzę nadal w coraz większym natężeniu), co dzieje się, gdy rodzice stosują tzw. „bezstresowe wychowanie”. Dzieciaki (oczywiście nie wszystkie) uważają, że wszystko im się należy, nie mają empatii i stosują mentalność Kalego. Nie potrafią poradzić sobie z trudami dorosłego życia, bo zawsze wszystko miały podane na talerzu. Nie wiedzą, gdzie leżą granice, ponieważ nikt im ich nie wyznaczył.

Nie popieram bicia. Ale czasami nie ma innego wyjścia. Wszystko z głową, a przesada w którąkolwiek stronę przynosi szkody.

Share This:

No Comments

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.